גנים-תיכון > גיל הרך > אוריינות >איה פלוטו מאת לאה גולדברג

איה פלוטו מאת לאה גולדברג

מצגת על הספר איה פלוטו כולל איורים
הכל התחיל מרצון טוב של אבא לשמח את התינוקת שלו
מצורף סרטון יוטיוב, כך מספרים את הסיפור לנכדים
אולי אתם מעוניינים להרחיב את הידע שלכם על הסיפור, אספנו חומר מהאנציקלופדיה החופשית, הנה חלק מהערך איה פלוטו מויקיפדיה

איה פלוטו הוא ספר ילדים עברי מאת לאה גולדברג המבוסס על סיפור מאת דינה רון. הספר, שנחשב לספר ילדים קלאסי, ראה אור בשנת 1957. בספר מתוארות עלילותיו של כלבלב מקיבוץ מגידו, שמחפש הרפתקאות, בורח מבית בעליו, נודד בין אתרים שונים ונפגש עם חיות שונות עד שובו אל ביתו.
מקור הסיפור הוא בבני הזוג ארי ודינה רון, חברי קיבוץ מגידו. ארי צייר את הכלב המשפחתי פלוטו כדי לשמח את בתו התינוקת אסנת. כשראה את שמחת בתו מן הציור החליט לצייר ציורים נוספים של הכלב ובהמשך הוסיפה אשתו דינה קטעי פרוזה. לאחר מכך נתלו הציורים בחדר האוכל כדי לשתף את שאר ילדי הקיבוץ. משנודע למחלקת החינוך של הקיבוץ הארצי על הסיפור פנו לארי בבקשה שיפרסמו, וכך נוצר הקשר עם "ספרית פועלים" - הוצאת הספרים של הקיבוץ הארצי.

הספר "איה פלוטו" נחשב דוגמה לסגנון בספרות הילדים שלאה גולדברג דגלה בו, והיה פופולרי מאוד בעולם המערבי אחרי מלחמת העולם השנייה. העלילה אינה מנסה להעביר מוסר השכל מובהק. הסיפור מתרחש בסביבה הקרובה לילד, מתאר מסע פרטי לגילוי העולם הקרוב ומסתיים בחזרה בשלום הביתה. הדגש הוא על העניין שיכולים לעורר דברים פשוטים, ועל אף אווירת ההרפתקנות, אין תיאור של סכנות ממשיות ואין תיאור של חוויות מעציבות. כתיבה במשקל ובחריזה נחשבת בסגנון זה למועדפת בספרים שנועדו לפעוטות. אוצר המילים עשיר אבל יומיומי.
[עריכה]קיש

   שלח לחבר      דווח על לינק שבור  
   
 
תנאי שימוש באתר | צור קשר/משוב